Aktualności
2011/2012

Ogłoszenie -  Wyprawka Szkolna

Rodzice uczniów zainteresowani otrzymaniem pomocy finansowej na zakup podręczników z  programu  ,,Wyprawka szkolna” proszeni są o zgłaszanie się do sekretariatu szkoły po wnioski od 20 lipca 2012 roku w godz. 800 – 1200.

O pomoc finansową mogą ubiegać się rodzice uczniów klas I, II, III, IV, którzy spełniają kryterium dochodowe:

 • dla kl. I – dochód netto na 1 osobę w rodzinie do 504 zł (kryterium dochodowe zapisane w ustawie o świadczeniach rodzinnych),

 • dla kl. II – IV - dochód netto na 1 osobę w rodzinie do 351 zł (kryterium dochodowe zapisane w ustawie o pomocy społecznej).

Dofinansowanie zakupu podręczników w 2012 roku wynosi:

 • do 180 zł dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej,

 • do 210 zł dla uczniów klas IV szkoły podstawowej oraz niepełnosprawnych uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej.

Uwaga uczestnicy Letniej Akademii
Sportów Rakietowych!
 

Zapraszamy na spotkania organizacyjne z trenerami wszystkich uczniów, którzy będą uczestniczyć w letnich warsztatach tenisa ziemnego, tenisa stołowego i badmintona.

Obecność osób, które zdeklarowały chęć udziału w zajęciach jest obowiązkowa.

 Pierwsze spotkania organizacyjne odbędą się:

 - dla uczestników warsztatów tenisa ziemnego:

 • Rogi  (boisko Orlik) - poniedziałek 9 lipca 2012, godzina 10.30

 • Miejsce Piastowe (boisko Orlik) - poniedziałek 9 lipca 2012, godzina 11.00

 • Targowiska (boisko wielofunkcyjne) - poniedziałek 9 lipca 2012, godzina 11.30

 • Widacz (kort tenisowy) - poniedziałek 9 lipca 2012, godzina 12.00

 - dla uczestników warsztatów tenisa stołowego:

 • Rogi  (boisko Orlik) - poniedziałek 9 lipca 2012, godzina 10.30

 • Miejsce Piastowe (boisko Orlik) - poniedziałek 9 lipca 2012, godzina 11.00

 • Wrocanka (sala gimnastyczna) - - poniedziałek 9 lipca 2012, godzina 11.30

 - dla uczestników warsztatów badmintona:

 • Rogi  (boisko Orlik) - poniedziałek 9 lipca 2012, godzina 10.30

 • Miejsce Piastowe (boisko Orlik) - poniedziałek 9 lipca 2012, godzina 11.00

 • Łężany (sala gimnastyczna) - poniedziałek 9 lipca 2012, godzina 11.30

 UWAGA!

UCZNIOWIE UCZESTNICZĄ W SPOTKANIACH ORGANIZACYJNYCH I WARSZTATACH W TYCH MIEJSCOWOŚCIACH, KTÓRE DEKLAROWAŁY W KARCIE ZGŁOSZENIA.

Ogłoszenie

W zakładce PODRĘCZNIKI zamieszczony został  wykaz podręczników obowiązujący w roku szkolnym 2012/2013.

Uroczyste Zakończenie Roku
Szkolnego 2011/2012

29 czerwca po raz ostatni odezwał się szkolny dzwonek. Dla wszystkich uczniów rozpoczęły się wymarzone wakacje. Zanim uczniowie odebrali z rąk wychowawców upragnione świadectwa rozpoczęły się uroczystości zakończenia roku szkolnego.

O godzinie 800 uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły uczestniczyli we mszy świętej, którą odprawił ks. Tadeusz Osiński. Po mszy wszyscy udali się do szkoły.

Rok szkolny 2011/2012 był bardzo udany. Wszystkie dzieci otrzymały promocje do następnej klasy. Spora grupa uczniów cieszyła się świadectwem z wyróżnieniem, nagrodami książkowymi i  dyplomami.

W tym dniu ze szkołą podstawową pożegnali się uczniowie klasy szóstej, przed którymi otwiera się zupełnie nowy etap. Najpierw absolwentów pożegnali koledzy i koleżanki z klasy V oraz obdarowali ich pamiątkowymi kubkami. Absolwentom życzymy radości i samych sukcesów w odkrywaniu nowych tajemnic świata nauki. Następnie w montażu, przygotowanym pod czujnym okiem wychowawczyni Anieli Liput, szóstoklasiści podziękowali nauczycielom, wychowawcom i  rodzicom za wieloletni trud wychowawczy.

Kolejnym punktem uroczystości było nagrodzenie najlepszych uczniów, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem. Nagrody książkowe, ufundowane przez Radę Rodziców, wręczyła p. dyrektor Daniela Kokoszka oraz p. Krystyna Półchłopek – przewodnicząca RR.

Na koniec wszyscy uczniowie udali się do klas, gdzie z rąk wychowawców otrzymali świadectwa i na dwa miesiące pożegnali się ze szkołą.

Wszystkim uczniom życzymy wesołych, słonecznych i bezpiecznych wakacji, miłego wypoczynku  i uśmiechu na co dzień, a we wrześniu szczęśliwego powrotu do szkoły.

Pożegnalna Dyskoteka

W dniu 19 czerwca odbyła się pożegnalna dyskoteka klasy VI.  Na imprezę, przyszli absolwenci, zaprosili p. dyrektor Danielę Kokoszkę oraz koleżanki i kolegów z klasy V wraz z  wychowawcami p. Anielą Liput i p. Marcinem Jurczakiem.  Super zabawę poprowadzili jak zwykle nieocenieni DJ -e z kl. VI, dzięki temu nikt nie zwracał uwagi na ogromny upał na dworze.

Wycieczka Do Pilzna

W dniu 13. 06. 2012r. klasa I była na wycieczce w  Muzeum Lalek w Pilźnie. Zabawa rozpoczęła się już w autobusie. Uczniowie wesoło śpiewali różne piosenki, żartowali i dowcipkowali. Największą popularnością cieszył się nasz hymn na Euro, który wyśpiewywały i  dziewczynki  i  chłopcy. Po niezbyt dalekiej podróży, która szybko minęła dotarliśmy do celu. Pilzno przywitało nas ładną pogodą i  spokojem wąskich uliczek. Bardzo miła pani przewodnik oprowadziła nas po salach pełnych najróżniejszych lalek i innych zabawek. Zobaczyliśmy czym bawili się nasi prapradziadkowie i  praprababcie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się teatrzyki kukiełkowe z  różnych krajów Europy (Anglii, Rosji, Niemiec, Francji, Włoch), a  także Azji (Indonezji, Indii, Chin i Japonii). Dzieci mogły pobawić się kukiełkami i przygotować przedstawienie, z  czego chętnie skorzystały. Dużo czasu i  uwagi poświęciliśmy na zapoznanie się z  lalkami z  Japonii, o  których przewodniczka opowiadała wiele ciekawych historii. Zainteresowanie uczestników wzbudziła też pracownia, w której z  gliny wykonuje się i wypala elementy laleczek. Następnie dzieci wzięły udział w lekcji, w czasie której wykonały dla siebie gliniane koraliki. Kolejnym punktem programu była wizyta w  skansenie w  Lipinach i  w  Gospodzie u  Wiedźmy, gdzie posililiśmy się pysznymi frytkami a  następnie zwiedzaliśmy mini skansen wsi polskiej zbudowany na podstawie Lipiec z „Chłopów” Władysława Reymonta. Uczniowie zobaczyli jak wyglądała i  żyła wieś polska na przełomie XIX i  XX wieku. Skansen ze swymi skarbami, położony wśród urokliwych poletek, na których uprawia się tradycyjne rośliny (różne zboża, ziemniaki, buraki, warzywa i owoce), bardzo wszystkich zachwycił. Pytaniom i  zdziwieniom nie było końca. Pełni wrażeń i bogatsi o  nową wiedzę wróciliśmy do domów.

Serdeczna podziękowania dla Pani Agnieszki Zając i Pani Agnieszki Jurczak, mam uczniów z klasy I, za wspaniałą pomoc i  opiekę w  czasie tej wycieczki.

Alicja Najdecka

"Szkolny Mistrz Ortografii"

W dniu 13 czerwca odbył się konkurs o tytuł "Szkolnego Mistrza Ortografii", którego celem było odkrywanie talentów polonistycznych wśród uczniów naszej szkoły, rozpowszechnianie wiedzy polonistycznej z zakresu ortografii oraz inspirowanie i dalszy rozwój zainteresowań naszym ojczystym językiem.

Laureaci konkursu:

I miejsce - Aleksandra Pelczar (kl.V)
  Arkadiusz Półchłopek (kl.VI)
II miejsce - Julia Jurczak (kl.V)
III miejsce - Paulina Węgrzynek (kl.VI)

Aniela Liput

Dzień Szkoły Bez Przemocy


5 czerwca w naszej szkole świętowaliśmy
Dzień Szkoły Bez Przemocy.  Program obchodów:

 1. Konkurs plastyczny w klasach (o tematyce: "Kibicujemy fair play", "Stop przemocy", "Bezpieczna szkoła", "Szkoła bez przemocy") - wybór 3 prac z każdej klasy.

 2. Wystawa prac na forum szkoły w Galerii Bez Przemocy.

 3. Prezentacja scenek dramowych przygotowanych przez chętnych uczniów klas IV-VI.

 4. Konkurs na najlepszy okrzyk dopingujący drużynę i promujący ideę bezpiecznego kibicowania.

 5. Rozgrywki sportowe.

W konkursie plastycznym, wyróżniono prace: Huberta Zająca (z kl. I) - za pamięć o zawodnikach niepełnosprawnych, Roksany Łobaza, Macieja Kmąka, Roksany Hnat (z kl. I), Tomasza Gładysza, Mikołaja Gierlacha (z kl. II) oraz Julii Trzaskoś (z kl. III).

I Piknik Rodzinny

W dniu 2 czerwca 2012 roku w Szkole Podstawowej w  Zalesiu odbył się Rodzinny Piknik  Profilaktyczny, zorganizowany przy współudziale środków z  Rządowego Programu Zapobiegania Przestępczości i  Zachowaniom Aspołecznym "Razem Bezpieczniej". Zabawa nawiązywała do trzech świąt jakie przypadają w maju i czerwcu, tj. Dnia Matki, Dnia Dziecka i Dnia Ojca. Uczniowie klas I i III oraz oddziału przedszkolnego przygotowali krótki montaż słowno - muzyczny poświęcony rodzinie. Tańce zaprezentowali drugoklasiści. Natomiast członkowie kółka teatralnego z klasy V przedstawili teatrzyk profilaktyczny pt. „Królewna Śnieżka – Bajka inaczej”. Dużą atrakcją był występ formacji  tanecznej „Adelante” ze szkoły salsy „Black and White” z  Krakowa, którą mogliśmy gościć dzięki sponsorowi BGŻ z Krosna oraz zabiegom p. Jolanty Marszałek. W  ciągu trzech godzin sobotniego popołudnia uczniowie mogli zasmakować wielu zabaw i  atrakcji. Rywalizowano w zawodach sportowych, malowano kolorowe podwórka oraz aranżowano ogrody kwiatowe. Dzieci mogły się też pochwalić swymi talentami wokalnymi i  recytatorskimi, a także pomalować twarze w różne fantazyjne wzory. Udział w każdej zabawie nagradzany był drobnym upominkiem, pozyskanym dzięki wielu życzliwym sponsorom. Wymienić tu należy  Wójta Gminy Miejsce Piastowe, p. Ewę Zygarowicz, p. Katarzynę Frączek, p. Krystynę Półchłopek, p.  Agnieszkę Zając, p. Sylwię Kucharską, dr Dariusza Sobieraja, a  także mamy z Rady Rodziców, które zapewniły słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników pikniku. Dzięki zaangażowaniu p. Wieslawa Gomółki i  Ryszarda Bargla, którzy obsługiwali grill, uczestnicy zabawy raczyli się smacznymi kiełbaskami. Wiele emocji wzbudziły również pokazy OSP z Pustyn z  prezesem dh. Krzysztofem Podkulem na czele. Strażacy zaprezentowali sprzęt gaśniczy, do ratownictwa drogowego oraz wozy bojowe. Dzieci mogły przymierzyć strój strażaka, pokierować strumieniem wody z węża a także wspinać się po drabinie strażackiej. Pełne radości i pozytywnych emocji, po popołudniu spędzonym wraz z rodzicami w tak atrakcyjny sposób, dzieci roześmiane rozeszły się do domów. Z utęsknieniem będą oczekiwały podobnych atrakcji za rok.

Alicja Najdecka

Wycieczka Do Bochni
i Krakowa

W dniu 31 maja uczniowie klas IV-VI wyjechali na wycieczkę do  Bochni i Krakowa. Wędrówkę rozpoczęli od zwiedzania Kopalni Soli, gdzie poznali najstarszą na ziemiach polskich kopalnię soli, której początki sięgają 1248 roku. Odkryli niezwykły podziemny świat oraz poznali fascynującą historię górnictwa solnego, niepowtarzalne wyrobiska, kaplicę wykutą w solnych skałach oraz oryginalne solne rzeźby.  Zwiedzanie rozpoczęli zjazdem głównym szybem Campi. Następnie odbyli podróż podziemną kolejką.  Podziemne "metro" przemierza kilometrową trasę pomiędzy szybami Sutoris i  Campi, 212 metrów pod ziemią. Później obejrzeli  komorę Rabsztyn, gdzie zrekonstruowano kierat obracany przez cztery konie, stajnię Mysiur, gdzie przebywały konie obracające kierat, obejrzeli  kaplicę św. Kingi z wykutymi w soli ołtarzami oraz figurami świętych, poznali legendę o św. Kindze i szukali jej pierścienia.

Później udali się do Krakowa, gdzie podczas zajęć z przewodnikiem dowiedzieli się bardzo dużo na temat egzotycznych gatunków zwierząt, mieli możliwość podziwiać kolorowe ryby z raf koralowych, śmiertelnie groźne węże czy olbrzymie jaszczurki. Uczestnicy wycieczki widzieli nawet prehistorycznego nosorożca! Na koniec wykazali się sporą odwagą - śmiałkowie brali na ręce węża, jaszczurkę i żółwia.

Dzień Dziecka
W Michaylandzie

W środę 31 maja,  uczniowie naszej szkoły wraz z  nauczycielami i rodzicami, już kolejny raz uczestniczyli w  Michaylandzie zorganizowanym przez siostry i księży ze Zgromadzenia Michalitów w  Miejscu Piastowym. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem „Tu Stworzył Dom” i było w  klimacie obchodów jubileuszowych setnej rocznicy przejścia do Domu Ojca bł. Bronisława Markiewicza. Całe spotkanie rozpoczęło się Mszą świętą, następnie uczniowie mieli do dyspozycji liczne atrakcje. W poszczególnych sektorach czekały na nie różne zabawy i drobne upominki. Można było pojeździć samochodem albo na koniu, powspinać się na specjalnej ścianie albo poskakać na "dmuchawcach". Wszyscy bawili się doskonale. Serdeczne podziękowania dla pani Marty Łobazy za  uszycie, dla uczniów klas młodszych, pięknych chust na wycieczkę. Dzięki, którym dzieci z  daleka wyróżniały się z tłumu.

Alicja Najdecka

Dzień Matki
W Oddziałach Przedszkolnych

Uśmiechnięte buzie dzieci, kolorowe i eleganckie stroje, dużo ludzi i  świadomość tego, że to właśnie dzisiaj świętujemy Dzień Mamy. 25 maja w  oddziałach przedszkolnych ten dzień obchodzony był naprawdę wyjątkowo. Dzieci, mobilizowane przez swoich przedszkolnych opiekunów, przygotowały dla swoich Mam wspaniałą uroczystość. A  wszystko po to, by zaprezentować swoje umiejętności artystyczne i przede wszystkim, by pokazać, że to właśnie Mama jest najważniejszą osobą na świecie i że to właśnie Jej warto mówić to każdego dnia, nie tylko 26 maja. Tego dnia nie mogło zabraknąć recytacji okazjonalnych wierszy, śpiewów i  tańców. Na zakończenie dzieci wręczyły swoim mamom laurki.

92 rocznica Urodzin
Jana Pawła II

Przypadająca 18 maja rocznica urodzin Papieża Polaka stała się okazją do przygotowania montażu  słowno-muzycznego poświęconego osobie Jana Pawła II.  W naszej szkole pamięć o  Papieżu uczczona została w poniedziałek 21 maja.  Program artystyczny, na który składały się piosenki, wiersze oraz prezentacja multimedialna, nie tylko przypominał postać i nauki tego Wielkiego Człowieka, ale skłaniał także do refleksji nad tym, co w życiu ważne i  wartościowe.

V Krośnieński Konkurs Matematyczny

17 maja 2012r. w Miejskim Zespole Szkół Nr 1 odbyła się "Gala matematyki" połączona z  podsumowaniem wyników V Krośnieńskiego Konkursu Matematycznego. W konkursie wzięło udział ponad 700 uczniów z szkół podstawowych i gimnazjów miasta Krosna  i   powiatu krośnieńskiego. Przebiegał w dwóch etapach. W  eliminacjach szkolnych (15 grudnia) wzięło udział 8  uczniów klas V-VI. Do etapu finałowego zakwalifikowały się dwie uczennice: Ola Pelczar z kl.V i Wiktoria Wanic z kl. VI, które uzyskały najwyższe wyniki na swoim poziomie. Wśród najlepszych matematyków powiatu znalazła się Ola Pelczar, która w etapie finałowym zajęła III miejsce. 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

    Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to ważne dla Polaków święto. Przypomina ono, że w naszej historii nie brakowało ludzi, dla których ojczyzna stanowiła najwyższą wartość. Uchwalona przez Sejm Wielki konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po Stanach Zjednoczonych) ustawą zasadniczą.

    Akademię upamiętniającą ważne wydarzenie historyczne i  skłaniającą do zastanowienia nad teraźniejszością uczniowie przygotowali pod kierunkiem   p. Sylwii Częczek i p. Leszka Konrada. Narratorzy przedstawili tło historyczne, a pozostali uczniowie deklamowali wiersze. Wystąpienia narratorów i  recytatorów były ilustrowane prezentacją multimedialną.

Konkurs Języka Angielskiego
"Let's Team Up!"

27  kwietnia nasza szkoła gościła reprezentacje ośmiu drużyn ze wszystkich szkół działających na terenie gminy Miejsce Piastowe. W Domu Ludowym w Zalesiu odbył się gminny konkurs języka  angielskiego "Let's Team Up!". Była to już druga edycja tego turnieju w naszej szkole. W tym roku w skład naszej drużyny weszli uczniowie: Emilia Kotłowska i Arek Półchłopek z  kl. VI oraz Julia Jurczak i Paulina Pawłowska z kl. V. Dzielnie reprezentowali naszą szkołę - w dogrywce walczyli o pierwsze miejsce, jednakże uczniowie z Wrocanki byli lepsi i  w rezultacie SP w Zalesiu zajęła miejsce II.

Zadania konkursowe zostały przygotowane przez sześciu nauczycieli j. angielskiego i obejmowały różnorodną tematykę leksykalno - gramatyczną, kulturę i geografię krajów anglojęzycznych. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki, grali w  kalambury. Było sporo łamigłówek ale też mnóstwo zabawy! W przerwie dzieci posiliły się pysznym lunchem i  integrowały się z innymi drużynami. Na koniec p. dyrektor Daniela Kokoszka rozdała dyplomy i wspaniałe nagrody ufundowane przez naszą szkołę, wydawnictwo językowe Pearson Longman i Oxford University Press oraz Bank PBS w Miejscu Piastowym. To był cudowny dzień!

Maria Lenik

Turnieje sportowe promujące Gimnazja
w Targowiskach i Miejscu Piastowym

W kwietniu odbyły się dwa turnieje sportowe na terenie naszej gminy promujące Gimnazja w  Targowiskach i Miejscu Piastowym. Turnieje organizowane są corocznie i są skierowane głównie dla uczniów klas szóstych, a więc klas kończących edukację w  szkole podstawowej. Uczniowie naszej szkoły z wielką chęcią uczestniczą w tego typu popularyzacji sportu na terenie naszej gminy, co umożliwia integrację międzyszkolną pomiędzy uczniami różnych szkół naszej gminy. W Targowiskach chłopcy rywalizowali w  halowej piłce nożnej i tu bezkonkurencyjną okazała się drużyna ze szkoły podstawowej w Targowiskach. Nasi chłopcy walczyli z  wielkim zaangażowaniem, jednak w meczu decydującym o  miejscach 2-3 ulegli drużynie z Łężan różnicą jednego gola i  zajęli trzecie miejsce.

W Miejscu Piastowym dziewczęta rywalizowały w mini piłce siatkowej. Do turnieju przystąpiły drużyny ze szkól podstawowych w Miejscu Piastowym, Łężanach, Zalesiu. Nadarzyła się okazja do rewanżu dla drużyn z Łężan i M. Piastowego, które uległy naszym dziewczynom podczas zawodów gminnych w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. I niestety udało się to dziewczynom z Łężan, które pokonały nasze dziewczęta jak również wygrały z  drużyną z  M. Piastowego i zwyciężyły w turnieju. Nasza drużyna po zwycięstwie z M. Piastowym zajęła drugie miejsce.

Marcin Jurczak

 

Teatr Pinokio

25 kwietnia do naszej szkoły przyjechał  teatr PINOKIO  i  zaprezentował dla przedszkolaków oraz uczniów klas 0-III przedstawienie pt. "Niezwykły przyjaciel".  Dzieci mogły obejrzeć piękną bajkę. Tym razem niezwykły przyjaciel - byczek Rogatek pomógł biednemu Jasiowi pokonać złe Trolle podczas wędrówki do zamku na szklanej górze. Dzięki bajce dzieci  przekonały się, jak ważna jest przyjaźń w życiu każdego człowieka. Poznały znaczenie przysłowia "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie".

IV Gminny Turniej Matematyczny
im. Stanisławy Grelli

13 kwietnia  w Szkole Podstawowej w Łężanach  spotkali się najlepsi matematycy ze szkół podstawowych z całej gminy. Naszą szkołę reprezentowali: Michał Hajduk i Kamil Leśniak z  klasy IV, Ola Pelczar i Michał Jastrząb z klasy V oraz Wiktoria Wanic i  Arek Półchłopek z klasy VI. W konkursie tym uczestnicy pracują parami oraz w  grupie. Rozwiązują różne matematyczne łamigłówki, np.: krzyżówki, zagadki, obliczenia czasu, tangram itp. Rywalizacja była bardzo wyrównana, każda drużyna starała się zdobyć jak najwięcej punktów. Reprezentacja naszej szkoły ostatecznie uplasowała się na II miejscu. Gratulujemy !!!

Poranek Wielkanocny

4 kwietnia, z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy, cala społeczność szkolna spotkała się na dużym korytarzu na świątecznym apelu. Uczniowie klasy I, III przybliżyli zebranym istotę tych świąt i  niektóre ich symbole (baranek, jajko,  pisanki, śmigus-dyngus), recytowali wiersze i śpiewali piosenki o tematyce wielkanocnej. Wspaniałym tłem występów był pięknie przystrojony stół. Na koniec pani dyrektor przypomniała o bezpieczeństwie podczas przerwy świątecznej i złożyła wszystkim zebranym serdeczne życzenia.

Sprawdzian Szóstoklasisty

 

3 kwietnia w całej Polsce uczniowie klas szóstych pisali swój pierwszy egzamin. W naszej szkole o godzinie 900 osiemnastu szóstoklasistów przystąpiło do rozwiązywania zadań. Wyniki pokażą, w jakim stopniu opanowali oni czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i  wykorzystywanie wiedzy w praktyce. Uczestnictwo w  sprawdzianie jest warunkiem przyjęcia do gimnazjum. W tym dniu uczniowie klas 0 - V mieli dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Pola Nadziei 2012

1 kwietnia, w niedzielę palmową, po wszystkich mszach świętych przed kościołem parafialnym w  Pustynach pod opieką nauczycieli i rodziców kwestowali uczniowie naszej szkoły. Już po raz trzeci nasza szkoła włączyła się do akcji zbierania funduszy na Hospicjum im. bł. Matki Teresy z  Kalkuty w Krośnie. W  zamian za datki wręczali baloniki oraz własnoręcznie zrobione żonkile – międzynarodowy symbol nadziei na wyzdrowienie i godne odchodzenie. W tym roku udało nam się zebrać kwotę 1 106,08zł. Wszystkim ofiarodawcom bardzo dziękujemy.

Ogólnopolski Sprawdzian Trzecioklasisty

Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z  OPERONEM odbył się w  czwartek 29 marca. Uczniowie odpowiadali na pytania w arkuszu zatytułowanym „Wielkie kibicowanie”, którego główną tematyką były zbliżające się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej.  Sprawdzian składał się z  dwóch części (polonistycznej i matematycznej), każdą część uczniowie pisali po 45min. Po przeczytaniu tekstu uczniowie odpowiedzieli na 25 pytań. Niektóre dotyczyły przeczytanego tekstu, sprawdzały więc umiejętność czytania ze zrozumieniem, pozostałe weryfikowały inne umiejętności. Na koniec uczniowie napisali list do kolegi, w którym opisali uprawianą przez siebie dyscyplinę sportu.

Wizyta gościa z USA w naszej szkole

29 marca 2012r. miało miejsce w naszej szkole niezwykłe wydarzenie - gościł u nas Amerykanin polskiego pochodzenia - pan Conrad Waliszewski. Uczniowie klas 4-6 gorąco przywitali przybysza angielskimi piosenkami i opowiedzieli o swojej szkole w języku angielski. Następnie p. Conrad chętnie udzielał odpowiedzi na pytania uczniów dotyczące życia i zwyczajów panujących w USA. Po wywiadzie uczniów, gość ogłosił wyniki konkursu na najciekawszy projekt dotyczący Stanów Zjednoczonych.  Martyna Omachel z  kl.  VI, Ola Omachel z kl.  V i  Ola Pelczar z kl.  V otrzymały kolejno I, II i III miejsce. Pan Conrad wręczył nagrody książkowe wraz z dedykacją wszystkim uczestnikom konkursu. Na koniec spotkania uczniowie otrzymali autografy i zaprosili gościa do gry w  tenisa stołowego. Pan Conrad był pod dużym wrażeniem poziomu j.  angielskiego naszych uczniów. Było to dla nas niezwykłe przeżycie, które na długo zapadnie w naszej pamięci. To najlepsza lekcja j. angielskiego.

Maria Lenik

Powiatowe zawody mini piłki
siatkowej dziewcząt

16 marca w hali sportowej w Jedliczu odbyły się powiatowe eliminacje  mini piłki siatkowej dziewcząt. Do turnieju przystąpili wszyscy zwycięzcy 9 gmin powiatu krośnieńskiego. Nasze dziewczęta w tym samym składzie co podczas zawodów gminnych przystąpiły do turnieju z wielką wolą walki. Tym razem brakło chyba troszkę szczęścia gdyż swój udział zakończyły na fazie grupowej ustępując rywalkom jedynie różnicą 2- 3 punktów w  decydujących setach, które to ważyły  o zwycięstwie poszczególnych meczów. Nasze dziewczęta zasługują na wielkie uznanie gdyż mimo braku warunków pozwalających na dogodne przygotowanie się do turniej w tej dyscyplinie, potrafiły wygrać zawody gminne, a w czasie powiatowych zawodów wcale nie było widać różnicy w  umiejętnościach pomiędzy drużynami z naszej grupy. Bardzo ważny był pierwszy mecz z drużyną z Krościenka Wyżnego- która wygrała zawody- nasze dziewczęta prowadziły w  trzecim secie do stanu 11-10 następnie chyba wdarły się nerwy i  przegrały 16-14. Podobnym wynikiem zakończyły się dwa kolejne mecze.

Marcin Jurczak

Wyjazd Do Teatru

 13 marca uczniowie klas IV-VI obejrzeli spektakl pt. „Ten obcy” przygotowany przez Agencję Artystyczną „Bohema”. Przedstawienie było teatralną realizacją jednej z najgłośniejszych powieści Ireny Jurgielewiczowej pt. „Ten obcy”. Adaptacja tekstu zawierała najważniejsze wątki powieści. Budowanie autorytetów, walka o  wpływy w grupie, poczucie więzi rodzinnych, odpowiedzialność, gradacja uczuć to tematy przeplatające się w  świecie młodzieży i  dorosłych. Opowiedziana językiem teatru historia Zenka Wójcika i jego przyjaciół może stanowić  dopełnienie w   kształtowaniu właściwej postawy moralnej.

Powiatowe zawody tenisa stołowego 

6 marca w Dukli odbyły się powiatowe eliminacje tenisa stołowego w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W turnieju brali udział zwycięzcy  eliminacji gminnych. Ślączka Natalia, Frydrych Klaudia i Kotłowska Emilia reprezentując naszą szkołę zajęły w  zawodach czwarte miejsce. Dla dziewcząt było to duże doświadczenie gdyż mogły się zmierzyć z zawodniczkami które na co dzień trenują w klubach i niewątpliwie były one dla naszych dziewcząt wielkim wyzwaniem.

Marcin Jurczak

Gminne zawody mini piłki siatkowej 

29 lutego w Szkole Podstawowej w Łężanach odbyły się gminne eliminacje mini piłki siatkowej w kategorii dziewcząt. Zawody rozgrywane były w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W  tym roku rywalizowały między sobą drużyny z Zalesia, Łężan, Miejsca Piastowego i Rogów .Wielkim zaskoczeniem  dla wszystkich – a dla nas wielką radością ,było wygranie turnieju przez nasze dziewczęta, które w składzie (Ślączka Natalia, Jurczak Julia, Krzyżanowska Wiktoria, Omachel Aleksandra, Majchrowicz Angelika, Węgrzynek Paulina, Pałycia Klaudia, Kotłowska Emilia, Frydrych Klaudia ) nie uległy żadnej z drużyn biorących udział w zawodach. Po raz kolejny dziewczęta udowodniły swą sportową wyższość nad przeciwniczkami – pomimo braku sali gimnastycznej wygrały drugie zawody gminne po piłce ręcznej. Pokazały wolę walki, ambicję i ogromne zaangażowanie, co zaskutkowało, że to one będą reprezentowały nasza gminę podczas zawodów powiatowych w Jedliczu.

Marcin Jurczak

IV halowy turniej piłki nożnej
o puchar ferii zimowych

31 stycznia w hali sportowej w Rogach odbyła się już czwarta edycja halowego turnieju piłki nożnej – organizowanego przez GOK w Miejscu Piastowym. Turniej rozgrywany jest corocznie w okresie ferii zimowych. W tym roku nasza reprezentacja chłopców zajęła ostatecznie czwarte miejsce. Turniej wygrała drużyna chłopców z  Targowisk.

Marcin Jurczak

Gminne zawody w mini koszykówce

26 stycznia w Szkole Podstawowej w Rogach odbyły się gminne eliminacje mini koszykówki w kategorii chłopców. Zawody rozgrywane były w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W  zawodach udział brali uczniowie z czterech szkół naszej gminy: Łężan, Rogów, Zalesia i Głowienki. Zawody wygrała drużyna z  Głowienki, natomiast nasi chłopcy w składzie: Lorens Mikołaj, Lenart Karol, Baran Kamil, Łobaza Norbert, Półchłopek Arkadiusz, Michałowski Patyk, Bystrzycki Kamil, Juszczyk Krystian, Szmyd Dominik, Sieniawski Hubert zajęli trzecie miejsce.

Marcin Jurczak

Wyjazd Na Basen

 

19 stycznia  uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w  pierwszym w tym roku szkolnym wyjeździe na basen. Pod opieką pani Sylwii Częczek i pana Marcina Jurczaka grupa uczniów z klas III-VI z wielkim zadowoleniem wspomina spędzony na basenie czas. Tym razem grupa liczyła zaledwie 11 uczniów  co jednak wystarczyło do świetnej zabawy.

Marcin Jurczak

Tenis stołowy

Miesiące grudzień i styczeń stały się w ostatnich kilku latach okresem, w którym króluje w naszej szkole tenis stołowy. Rozgrywane są zawody klasowe i turniej szkolny dla dziewcząt i  chłopców z klas IV-VI. Turnieje klasowe są zarazem eliminacją do turnieju szkolnego , a ten eliminacją do zawodów gminnych.

 

Zawody klasowe

Klasa czwarta

dziewczęta chłopcy
1.Jurczak Oliwia         1.Sieniawski Hubert   
2.Kuźnar Klaudia     2.Szmyd Dominik       
3.Półchłopek Alicja      3.Leśniak Kamil         
4.Pelczar Justyna           4.Hajduk Michał     

Klasa piąta

dziewczęta chłopcy
1.Krzyżanowska Wiktoria 1.Juszczyk Krystian   
2.Ślączka Natalia 2.Kmonk Dariusz       
3.Jurczak Julia 2.Bystrzycki Kamil
4.Omachel Aleksandra 2.Prajsnar Michał      

Klasa szósta

dziewczęta chłopcy
1. Frydrych Klaudia 1. Półchłopek Arkadiusz      
2.Omachel Martyna 2.Lenart Karol                      
3.Kotłowska Emilia 3.Baran Kamil                      
4.Majchrowicz Angelika 4.Michałkowski Patryk        

Każda dwójka  uzyskała awans do  ścisłego turnieju szkolnego, natomiast pozostałe osoby plus dwie dziewczyny i dwóch chłopców  z klasy szóstej wzięły udział w preeliminacjach do ścisłego finału zawodów szkolnych. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Zawody szkolne

W styczniu rozegrane zostały międzyklasowe zawody w kategorii chłopców i dziewcząt. W wyniku nieobecności kilku zawodników w kategorii chłopców nie ma ostatecznego rozstrzygnięcia, natomiast wśród dziewcząt zwyciężyła Natalia Ślączka. Ścisły finał szkolny został rozegrany systemem każdy z  każdym.

Klasyfikacja dziewcząt

1.      Ślączka Natalia

2.      Frydrych Klaudia

3.      Kotłowska Emilia

4.      Krzyżanowska Wiktoria

5.      Omachel Aleksandra

           Jurczak Julia

           Majchrowicz Angelika

6.      Omachel Martyna

7.      Jurczak Oliwia

8.      Kuźnar Klaudia

 

 

Zawody gminne

 

      19 stycznia odbyły się gminne zawody tenisa stołowego chłopców i dziewcząt w Szkole Podstawowej w Rogach. Do rywalizacji przystąpiły dwie drużyny dziewcząt i cztery drużyny chłopców. Naszą szkołę reprezentowali: Klaudia Frydrych, Natalia Ślączka, Arkadiusz Półchłopek i Hubert Sieniawski.  Dziewczęta nie dały żadnych szans drużynie z Rogów, natomiast chłopcy po pokonaniu drużyn z  Rogów i Miejsca Piastowego ulegli Wrocance i zajęli drugie miejsce za niepokonaną Wrocanką, a  przed Miejscem Piastowym i Rogami. Klaudia i Natalia uzyskały kwalifikację na turniej powiatowy, który rozegrany zostanie w  lutym w Dukli.

Marcin Jurczak

Dzień Babci i Dziadka

Dni 21 stycznia i 22 stycznia to szczególne daty w  kalendarzu. Każdy wnuk wie, że w tych dniach szczególne względy należą się wszystkim Dziadkom, bo to Ich święto. Uczniowie naszej szkoły uczcili swoich dziadków przygotowując dla nich występy artystyczne oraz miłe spotkania przy ciastku i herbacie. Każdy dziadek i babcia został obdarowany drobnym upominkiem, które dzieci z pomocą swoich wychowawczyń wykonały. Jako że i  wnuków, i dziadków w naszej szkolnej społeczności jest wielu, spotkania odbyły się w  dwóch grupach. W  godzinach przedpołudniowych z ukochanymi babciami i  dziadkami spotkały się przedszkolaki, a wieczorem uczniowie klas I – III. Wszyscy włożyli w  zorganizowanie tych spotkań wiele serca. Dzieci pięknie recytowały wiersze i śpiewały piosenki, a  także prezentowały scenki tematycznie związane z tym świętem. Jako, że spotkania odbywały się w okresie tuż po Bożym Narodzeniu, dzieci z klasy II i  oddziału przedszkolnego „0”, przedstawiły „Jasełka”. Na wielu twarzach widoczne były oznaki wzruszenia, kiedy mali aktorzy recytowali swoje kwestie. Wszystkim Babciom i  Dziadkom składamy serdeczne życzenia:

Z okazji święta Waszego
życzenia wszystkiego najlepszego:
niech każdy dzień dostarcza radości
i uśmiech zawsze w sercach gości,
niechaj problemy Was omijają,
a wszyscy bardzo Was kochają,
Bo jak nikt inny na świecie,
Wy na to zasługujecie!

 

Alicja Najdecka

Zabawa Karnawałowa klas IV-VI

Dnia 12 stycznia w Sali Domu Ludowego w Zalesiu odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów klas IV-VI. Uczniowie miło spędzili czas przy dźwiękach muzyki przygotowanej przez uczniów klasy VI. Tańce przeplatane były różnymi zabawami i konkursami z nagrodami ufundowanymi przez Radę Rodziców. Rodzice przygotowali również dla swoich pociech smaczny poczęstunek. Dzieci bawiły się  bardzo dobrze i  były zadowolone z imprezy.

Zabawa Karnawałowa
 

Dnia 10 i 11 stycznia w Sali Domu Ludowego w Zalesiu odbyły się zabawy karnawałowe dla uczniów młodszych. W pierwszym dniu bawiły się dzieci  z  punktu przedszkolnego oraz 5 i 6-latki, w  drugim dniu uczniowie klas I-III. Dla obu grup tańce i konkursy  prowadziła wodzirej pani Agata Urbańska. Panowała miła, wesoła atmosfera, dzieci zaprezentowały piękne stroje karnawałowe. Nie zabrakło również smacznego  poczęstunku  przygotowanego przez rodziców.

Klasowe zawody skoku w dal z miejsca

W grudniu rozegrane zostały wewnątrz klasowe zawody skoku w dal z miejsca  w klasach  I, II, III.  W klasie pierwszej wśród chłopców zwyciężył Wiktor Ekiert, a wśród dziewczynek Sandra Jurczak. W klasie drugiej wśród chłopców zwyciężył Kamil Omachel, a wśród dziewczynek Marcelina Gerlach. W klasie trzeciej zawody odbyły się razem dla chłopców i dziewczynek, a  zwyciężyła Wiktoria Nagórska. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Marcin Jurczak

Spotkanie Wigilijne

Święta Bożego Narodzenia to czas spotkań z  bliskimi i przyjaciółmi, czas serdecznych życzeń, wspólnego przeżywania magii świąt. 22 grudnia mieliśmy wyjątkowe, wspólne spotkanie wigilijne całej społeczności szkolnej. Uczniowie klasy IV przygotowali montaż słowno - muzyczny prezentujący tradycje bożonarodzeniowe, a  uczniowie klasy II przedstawili piękne jasełka wprowadzające wszystkich w świąteczny nastrój. Na koniec pani dyrektor Daniela Kokoszka oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli nagrody na udział w konkursie bożonarodzeniowym.

Powiatowe zawody
w Piłce ręcznej dziewcząt
 

19 grudnia w Krościenku Wyżnym odbyły się powiatowe zawody piłki ręcznej dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W zawodach rywalizowało siedem drużyn – zwycięzcy eliminacji gminnych. Nasza szkoła w składzie: Klaudia Frydrych, Emilia Kotłowska, Aleksandra Gładysz, Angelika Majchrowicz, Paulina Węgrzynek, Natalia Ślączka, Aleksandra Pelczar, Aleksandra Omachel, Liliana Lenik, Julia Jurczak, Anna Pelczarska, ostatecznie zajęła piąte miejsce.

Marcin Jurczak

Wizyta Św. Mikołaja

6 grudnia do naszej szkoły przywędrował Św. Mikołaj. Był to dzień długo wyczekiwany przez wszystkie dzieci. Spotkanie z Mikołajem, który rozdaje prezenty jest tylko raz w roku, należy więc przygotować się do niego solidnie, aby otrzymać paczkę pełną niespodzianek. Dzieci  recytowały wiersze, śpiewały piosenki a Mikołaj wręczał wszystkim upragnione prezenty. Smutno było żegnać się z Mikołajem, ale jest jeszcze nadzieja na kolejne spotkanie - za rok.

Zawody unihokeja w ramach
 Igrzysk Młodzieży Szkolnej

   W listopadzie uczniowie naszej szkoły rywalizowali w  powiatowych zawodach mini unihokej w kategorii chłopców i  dziewcząt. Zawody rozgrywane były w  Szkole Podstawowej w  Krościenku Wyżnym. Naszą szkołę reprezentowali: Karol Lenart, Kamil Baran, Norbert Łobaza, Arkadiusz Półchłopek, Mikołaj Lorens, Michał Hajduk, Hubert Sieniawski  -  Natalia Ślączka, Julia Jurczak, Aleksandra Omachel, Wiktoria Krzyżanowska, Klaudia Frydrych, Emilia Kotłowska, Aleksandra Gładysz, Angelika Majchrowicz. Drużyna chłopców zakończyła rywalizację na miejscu piątym, natomiast drużyna dziewcząt sprawiła wielką niespodziankę zajmując pierwsze miejsce pokonując drużyny ze szkół w Krościenku Wyżnym, Korczynie, Żarnowcu, a ulegając jedynie Wojaszówce. Turniej był niezwykle zacięty, a nasze dziewczyny musiały nie tylko walczyć z  przeciwniczkami na boisku ale również z kibicami, którzy wspomagali cały czas dopingiem drużynę z Krościenka Wyżnego, która zajęła drugie miejsce. Zwycięstwo dało awans naszej drużynie do zawodów na szczeblu półfinałów wojewódzkich co oznaczało , że znalazły się wśród 28 najlepszych drużyn w naszym województwie, Turniej odbył się w Zespole Szkół w Bukowsku i  turniej ten rozegrany został 6 grudnia, a więc w mikołajki. W  turnieju wzięło udział pięć drużyn między innymi drużyny z  Bukowska i Sanoka, które mają w swoim dorobku tytuły wicemistrza Polski, a więc rywalizacja zapowiadała się niezwykle trudna. I tak też było, nasze dziewczyny nie dały rady przeciwniczkom i po wielkiej walce zajęły ostatecznie miejsce piąte ustępując również drużynom z Krosna i Starej Wsi. Należy dodać, że nasze dziewczęta reprezentowały powiat krośnieński jako najlepsza w nim drużyna, Dziękujemy drużynie i opiekunom podczas zawodów powiatowych i półfinałach wojewódzkich -  pani Sylwii Częczek i panu Marcinowi Jurczakowi za reprezentowanie naszej szkoły w tych zawodach. Dziewczęta pokazały, że pomimo braku sali gimnastycznej również wielka wola walki może przynieść sukces.

Marcin Jurczak

Gminne zawody mini piłki ręcznej
w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej

 

     29 listopada rozegrane zostały gminne eliminacje do zawodów powiatowych w piłce ręcznej dziewcząt w Szkole Podstawowej w  Rogach. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Natalia Ślączka, Julia Jurczak, Aleksandra Omachel, Aleksandra Pelczar, Liliana Lenik, Klaudia Frydrych, Angelika Majchrowicz, Paulina Węgrzynek, Aleksandra Gładysz, Anna Pelczarska, Emilia Kotłowska jak to się mówi poszła za ciosem i wzorem turnieju unihokeja i tu nie dała szans rywalkom zajmując ostatecznie pierwsze miejsce awansując do zawodów powiatowych, które rozegrane zostaną w grudniu w Krościenku Wyżnym reprezentując naszą gminę Miejsce Piastowe. Dziewczyny pokonały drużyny ze szkół w Rogach, Targowiskach, Wrocance – remisując jedynie 3:3 z  Łężanami. Należy podkreślić fakt iż ostatnie zwycięstwa naszych złotych dziewcząt są wielkim sukcesem sportowym od lat naszej szkoły – pomimo braku Sali gimnastycznej jednak i „mały potrafi”.

Marcin Jurczak

II Powiatowy Turniej Niepodległościowy
w piłce halowej

12 listopada rozegrany został II Powiatowy Turniej Niepodległościowy  w piłce halowej. Turniej ma na celu integracje młodzieży szkolnej, szerzenie idei fair play oraz jak sama nazwa mówi kultywowanie historii w sposób przystępny dla młodzieży, a więc uczczenie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w roku 1918.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie Mikołaj Lorens, Norbert Łobaza, Kamil Bystrzycki, Hubert Sieniawski, Arkadiusz  Półchłopek i Natalia Ślączka. Natalia jako jedyna żeńska uczestniczka turnieju otrzymała w nagrodę upominek  w  postaci plecaka sportowego. Dodać należy, że godnie pilnowała bramki naszej drużyny pełniąc funkcję bramkarza. Niestety ale nie udało się stanąć na podium i ostatecznie nasza drużyna zakończyła rywalizację na piątym miejscu otrzymując za udział  na osłodę słodycze. Turniej wygrała drużyna chłopców ze Szkoły Podstawowej w Targowiskach.

Marcin Jurczak

Remonty W Szkole

Od początku bieżącego roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Zalesiu panowały pewne utrudnienia lokalowe. Otóż powstał nowy oddział przedszkolny 5- latków. W związku z tym szkoła miała pewne trudności by pomieścić wszystkie klasy. Jednak udało się jakoś wygospodarować dodatkowe pomieszczenie. Nie było one luksusowe, lecz wszyscy żyli nadzieją, że to tylko tymczasowo. Skąd taka nadzieja? Otóż od grudnia ubiegłego roku remontowano strych na budynku starej szkoły. Remont przebiegał dwuetapowo. Pierwszy etap zakończono w grudniu 2010 roku. Na realizację drugiego, przyszło nam poczekać do października 2011r., kiedy to rozpoczęto drugi etap modernizacji i adaptacji tj. prace wykończeniowe. Zostały one wykonane w listopadzie 2011r.i  w  dniu 5 grudnia oddano do użytku poddasze budynku starej szkoły. Dzięki staraniom i wsparciu Organu Prowadzącego – Gminy Miejsce Piastowe – zagracony do niedawna niepotrzebnymi sprzętami strych przeobraził się w  bajkowe, kolorowe pomieszczenia dla oddziału 5 – i 6 – latków, jadalnię oraz nowoczesne toalety. Pomieszczenia jadalni, kuchni i  toalety wyposażono ze środków programu „Pomoc państwa w  dożywianiu”. Pozostałe koszty, a  nadmienić należy, że zmodernizowano i  odnowiono klasę, w  której uczą się dzieci 6 – letnie oraz klatkę schodową prowadzącą na poddasze, poniosła Gmina Miejsce Piastowe.

To piękny i wymarzony prezent mikołajkowy dla wszystkich uczniów naszej szkoły.

Koncert Profilaktyczny

30 listopada, w ramach projektu "Zdrowy uczeń - bezpieczny uczeń", uczniowie klas IV-VI wyjechali do Szkoły Podstawowej w  Targowiskach na koncert profilaktycznym. Koncert pt. "NIE PIJĘ, NIE PALĘ I NIE UŻYWAM" przygotowała Agencja Artystyczno - Koncertowa "Vinyl-Sounds".

Zabawy Andrzejkowe

Andrzejki, niegdyś wieczór wróżb dla panien głównie o charakterze matrymonialnym. Z czasem stały się   okazją do wspólnej zabawy dzieci, młodzieży i dorosłych. 22 listopada w naszej szkole odbyły się zabawy andrzejkowe dla uczniów klas I-VI.  Uczniowie młodsi przebrani w stroje andrzejkowe wspaniale bawili się i  tańczyli  w rytm muzyki. Były także wróżby  i przepowiednie przygotowane przez wróżki i czarownice. Podczas spotkania mieliśmy także okazję obejrzeć przedstawienie w języku angielskim,  z okazji święta Halloween, przygotowane przez uczniów klas V-VI pod kierunkiem p. Marii Lenik. Po występie odbyła się dyskoteka dla starszych uczniów, na której nie zabrakło licznych zabaw i  konkursów.

Zabawa
kl. I-III
Przedstawienie Zabawa
kl. IV-VI

Konkurs na projekt koszulki
„Kibicuję fair play”

Zaprojektuj koszulkę promującą kibicowanie fair play i wygraj tablety graficzne oraz oryginalne koszulki z autografami reprezentacji Polski w piłce nożnej!

Projekt, który zdobędzie grand prix będzie oficjalnie promował VI  edycję „Szkoły bez przemocy”, pod hasłem „Kibicuję fair play!”

 Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów, zgłoś się do wychowawcy lub szukaj na stronie : www.szkolabezprzemocy.pl

"Szkoła Bez Przemocy'

We wrześniu 2011 r. rozpoczęła się VI edycja Programu społecznego „Szkoła bez przemocy", w której kibicujemy fair play...

W nadchodzącym roku odbędą się w Polsce Mistrzostwa Europy w  piłce nożnej. Poprzez promocję idei kibicowania fair play, chcemy włączyć się aktywnie w przygotowanie tego wydarzenia. Pokażemy, że na polskich stadionach można kibicować bezpiecznie, a  przemoc i agresję można zmniejszać podobnie jak w szkołach. Szkoły biorące udział w Programie zaproszono do wzięcia udziału w  ogólnopolskiej akcji „Kibicuję fair play", a uczniów, którzy lubią pracę zespołową, wspólne projektowanie i realizację wyznaczonych zadań i celów do konkursu na kibicowanie oraz konkursu na scenariusz  "Dnia Fair Play "i wiele innych .

W Drodze Do Wolności

10 listopada obchodziliśmy w naszej szkole jedno z  najważniejszych świąt  państwowych w Polsce - Narodowe Święto Niepodległości. Ustanowiono je, by uczcić rocznicę wskrzeszenia państwa polskiego, które po 123 latach niewoli - w 1918 roku stało się niepodległe. Uczniowie kl. IV i  V z panem Marcinem Jurczaka przygotowali program artystyczny pt. "W drodze do wolności". Była to niezapomniana lekcja patriotyzmu.

Konkurs Plastyczny

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie "Jesienne krajobrazy". Format pracy i technika dowolna. Prace składamy do 18 listopada w świetlicy szkolnej.

1  Listopada

Listopad to szczególny miesiąc, w którym wspominamy naszych bliskich, którzy już zmarli. W dniu 1 listopada chyba każdy odwiedza groby rodzinne, by zapalić znicz, pomodlić się, powspominać. Również Dzień Zaduszny gromadzi na cmentarzach wiele osób. W tym dniu uczniowie naszej szkoły (klasy I,II,III) tradycyjnie już wybrali się pod pomnik Jana Pawła II , tym razem już nie by modlić się za duszę wielkiego Polaka, ale by za jego przyczyną modlić się we własnych intencjach.

W dowód pamięci zapalili znicze i odmówili krótką modlitwę. Chwila zadumy nad przemijaniem, odczytanie inskrypcji pamiątkowej umieszczonej na tablicy i można było wracać.

Pogoda była wspaniała prawie letnia i ta wyprawa sprawiła wszystkim uczestnikom wiele radości. Pamiętajmy o naszym Błogosławionym częściej niż tylko 2 razy w roku.

Pasowanie Na "Świetliczaka"

W piątek 28 października w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na "Świetliczata". Dzieci uczęszczające na świetlicę szkolną przygotowały krótką część artystyczną poświęconą działalności świetlicy. Były pięknie recytowane wiersze, krótka inscenizacja i piosenka. Następnie wszystkie dzieci wypowiedziały tekst ślubowania i otrzymały pamiątkowe dyplomy. Życzymy wszystkim "Świetliczakom" słonecznych, radosnych chwil spędzonych na zabawie w świetlicy szkolnej.

Dyskoteka Szkolna

27 października Samorząd Uczniowski zorganizował pierwszą w tym roku szkolnym dyskotekę. Okazją do spotkania były otrzęsiny czwartoklasistów. Podczas dyskoteki uczniowie uczestniczyli w różnych zabawach i tańcach. Dyskoteka była bardzo udana i mamy nadzieję, że zostaną po niej miłe wspomnienia.

IV Złaz Po Gminie
Miejsce Piastowe

26 października odbył się IV Złaz po Gminie Miejsce Piastowe. Celem tego rajdu jest zapoznanie z historią, tradycjami, zwyczajami oraz kulturą poszczególnych miejscowości z terenu gminy Miejsce Piastowe. Corocznie poznajemy przeróżne zakątki naszej gminy, odkrywając jej piękno, historię, przyrodę. W tym roku zawędrowaliśmy do Miejsca Piastowego, a więc miejscowości, która stanowi centrum naszej gminy i w której mieści się jej siedziba - Urząd Gminy. Miejscowość ta oprócz wielu walorów przyrodniczych, głównie kojarzy się z tradycjami religijnymi, a to za sprawą błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza – ojca założyciela  zgromadzenia  Księży Michalitów i Zgromadzenia  Sióstr Michalitek.

Uczniowie naszej szkoły złaz rozpoczęli raniutko, bo już  o 7.30 udali się do Miejsca Piastowego szkolnym gimbusem, aby oszczędzić swoje siły przed wielogodzinnym zwiedzaniem miejscowości.  Na pierwszy plan   zwiedzania nasi uczniowie wybrali Zespół Szkół Księży Michalitów, gdzie kształci się około 600 uczniów na wielu kierunkach zdobywając wykształcenie zawodowe i średnie. Szkoła jest kontynuacją wielkiego dzieła bł. ks. Bronisława Markiewicza i nadal wychowuje i kształci setki absolwentów rocznie. Następnie udaliśmy się pod Sanktuarium Michała Archanioła,  gdzie oczekiwaliśmy na pozostałe grupy. Aby nie tracić czasu, udaliśmy się w teren na pobliskie polne ścieżki, w okolicach Sanktuarium, aby nie tracić jak to się mówi „ciepłoty ciała” i zapału do zwiedzania. 0 godzinie 9.30 zebrały się wszystkie przybyłe grupy i rozpoczęliśmy zwiedzanie od zapoznania się z historią  kościoła Zgromadzenia  Księży Michalitów i samego błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza. Dużą atrakcją było zwiedzanie Muzeum Błogosławionego Bronisława Markiewicza. Następnie udaliśmy się do Zgromadzenia Sióstr Michalitek, gdzie zapoznaliśmy się z ich historia, tradycją i działalnością. Również i tam bardzo ciekawe było zwiedzanie Muzeum Misyjnego, co wzbudziło u młodzieży ogromne zainteresowanie. Następnie udaliśmy się pod kościół parafialny w Miejscu Piastowym i Urząd Gminy gdzie przywitał nas wójt gminy Pan Marek Klara. Dalszym punktem wędrówki po ziemi piastowskiej był Dwór Trzecieskich, gdzie poznaliśmy historię owej rodziny, a następnie udaliśmy się do parku, tam na zakończenie złazu odbyło się już tradycyjnie ognisko, podczas którego reprezentanci każdej ze szkól mogli wykazać się wiedzą o  Miejscu Piastowym. Naszą szkolę reprezentowała Paulina Węgrzynek, która zajęła trzecie miejsce i otrzymała pamiątkowy upominek w postaci książki.

Po wielu godzinach marszu nareszcie  nadeszła godzina 13.30 i zmęczeni wędrownicy wsiedli do szkolnego gimbusa, którym wrócili do Zalesia. W tym roku  naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy szóstej: Klaudia Frydrych, Angelika Majchrowicz, Paulina Węgrzynek, Sylwia Grochmal, Martyna Omachel, Aleksandra Gładysz, Karol Lenart, Patryk Michałowski i Kamil Baran  pod opieką pana Marcina Jurczak.

Marcin Jurczak

Wizyta Iluzjonisty

20 października mieliśmy w szkole niecodzienną wizytę - odwiedził nas iluzjonista. Przygotowany przez niego pokaz przeniósł wszystkich w świat magii, gdzie przedmioty pojawiały się, znikały i w niewytłumaczalny sposób  zamieniały się w inne. Najwięcej entuzjazmu wzbudzały momenty, w których uczniowie wcielali się w role pomocników „maga".

Otrzęsiny Czwartoklasistów

Otrzęsiny są średniowiecznym zwyczajem polegającym na poddawaniu każdego wstępującego na uniwersytet różnym żartobliwym próbom. Jeśli kandydat je zwycięsko przebył, zaliczano go w poczet studentów i  nazywano żakiem. 19 października uczniowie klasy VI urządzili otrzęsiny uczniom klasy IV, aby przyjąć ich w poczet uczniów starszych. Zabawa miała charakter inscenizacji, w którą wplecione zostały liczne konkurencje, mające na celu sprawdzenie umiejętności i wiadomości czwartoklasistów. Tematem przewodnim była starożytna Grecja i jej obrzędy. Aby stać się dojrzałym uczniem, czwartoklasiści musieli przejść przez karkołomne konkurencje, takie jak: rzut oszczepem-beretem, wypicie napoju bogów tak kwaśnego, że trudno było zachować kamienny wyraz twarzy,  wyłowienie ustami cukierków ukrytych w mące, picie mleka, taniec na gazecie, odpowiedź na bardzo podchwytliwe pytania z zakresu wiedzy o naszej szkole i wiele innych. Czwartoklasiści dzielnie przeszli wszystkie próby i zostali przyjęci do grona uczniów starszych. W ramach uznania dla zaangażowania uczniów, Zeus wręczył im pamiątkowe dyplomy. Ostatnim elementem otrzęsin było złożenie przez czwartoklasistów uroczystej przysięgi. 

 

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej jest świętem Pedagogów i wszystkich Pracowników Oświaty. To wspaniała okazja do podkreślenia starań jakie wkładamy, by wykształcić i wychować młode pokolenia. To również okazja do składania życzeń i podziękowań. Tak było i w naszej szkole. 14 października na uroczystość przybyli zaproszeni goście, wszyscy pracownicy szkoły, emeryci i oczywiście uczniowie, bez których szkoła nie istnieje.  Uczniowie klas IV-VI  przedstawili montaż słowno muzyczny. Były wiersze, piosenki i humorystyczne scenki z życia szkoły. Śpiewem i słowem uczniowie pragnęli wyrazić swoją wdzięczność i szacunek dla swoich nauczycieli. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły p. Daniela Kokoszka, która podziękowała nauczycielom za odpowiedzialność, upór i dążenie do osiągania jak najlepszych wyników dydaktycznych i wychowawczych.  Obchody Dnia Edukacji Narodowej są także okazją do wręczenia nauczycielom nagród za osiągnięcia w pracy dydaktyczno- wychowawczej. W tym roku Nagrodę  Dyrektora Szkoły otrzymali: mgr Alicja Najdecka i mgr Marcin Jurczak.

Pasowanie Na Ucznia

Jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu szkoły jest „Pasowanie na Ucznia”.  W dniu 14 października do grona uczniów przyjęto 18 uczniów klasy pierwszej. Uczniowie zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny, podczas którego zdali egzamin na wzorowego pierwszaka. W obecności rodziców i społeczności szkolnej złożyli ślubowanie, po którym aktu pasowania dokonała dyrektor szkoły, pani Daniela Kokoszka.  Na pamiątkę tej ważnej uroczystości uczniowie otrzymali dyplomy i prezenty ufundowane przez Radę Rodziców.  Po uroczystości  pierwszaki udały się  do swojej klasy gdzie czekał na nich poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Wybory Samorządu Uczniowskiego

Pod koniec września w naszej szkole ruszyła kampania wyborcza Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie klas IV-VI wystawili swoich kandydatów, sztaby wyborcze przygotowały plakaty oraz program wyborczy. Następnie odbyły się demokratyczne wybory liczenie głosów, na koniec komisja wyborcza ogłosiła wynik. Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego został Karol Lenart, który otrzymał największą liczbę głosów. Zastępcami Paulina Węgrzynek i Kamil Bystrzycki. Michał Hajduk i Hubert Sieniawski zostali członkami. Gratulujemy!!!

Ogłoszenie

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zalesiu w r. szk. 2011/2012 zarządza następujące dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych:

31 października 2011r.

3 kwietnia 2012r. - sprawdzian szóstoklasisty

2 maja 2012r.

8 czerwca 2012r.

28 czerwca 2012r.

W tych dniach, w godzinach zgodnie z planem lekcji,  odbywać się będą  zajęcia o charakterze opiekuńczym.

V Ogólnopolski Bieg Uliczny na „ Pożegnanie lata”

18 września 2011 r. odbył się V Ogólnopolski Bieg Uliczny na „Pożegnanie lata” organizowany przez Gminny Klub Sportowy Krościenko Wyżne - Pustyny pod patronatem  V-ce Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Pana Dariusza Sobieraja  i Pana Jana Omachla Wójta Gminy Krościenko Wyżne. O godz. 12.00 przed biegiem ulicznym na stadionie GOSiR rywalizowały dzieci i młodzież - w tym również uczniowie naszej szkoły. Z klasy II: Anna Sieniawska, Karolina Zygarowicz, Edyta Michałkowska, Karolina Stapińska, Tomasz Michałowski, Kamil Omachel, Julita Krzyżanowska, Mikołaj Gierlach oraz z klasy IV: Sieniawski Hubert i Hajduk Michał.

 Michał Hajduk zajął II miejsce w swojej kategorii wiekowej, a Kamil Omachel III miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Marcin Jurczak

III Gminny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora
 GOK w Miejscu Piastowym

21 września został rozegrany III Gminny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora GOK w Miejscu Piastowym. Celem Turnieju jest integracja w środowisku lokalnym, upowszechnianie sportu jako zdrowego stylu życia w formie aktywnego wypoczynku, rozpowszechnianie piłki nożnej wśród mieszkańców gminy.   Turniej rozgrywany był na boisku orlika w Miejscu Piastowym. Drużyna chłopców naszej szkoły w składzie: Karol Lenart, Kamil Baran, Mikołaj Lorens, Arkadiusz Półchłopek, Patryk Michałowski, Kamil Bystrzycki, Natalia Ślączka, rywalizowała z drużynami ze szkół w: Rogach, Miejscu Piastowym , Targowiskach i Głowience. Podobnie jak rok temu nasza reprezentacja uplasowała się na czwartym miejscu. Wyniki naszej drużyny: 

 

MIEJSCE PIASTOWE : ZALESIE 0:0

GŁOWIENKA : ZALESIE 2:1

ROGI : ZALESIE 3:1

TARGOWISKA : ZALESIE 1:2

 Końcowa klasyfikacja turnieju:

1. Rogi

2. Głowienka

3. Targowiska

4. Zalesie

5. Miejsce Piastowe

 Na duże brawa zasługuje uczennica klasy piątej Natalia Ślączka, która broniła bramki naszej drużyny i świetnie wywiązywała się z tej roli.

Marcin Jurczak

Turniej Orlika o Puchar Premiera
Donalda Tuska

W dniach od 12 do 15 września odbyły się gminne eliminacje drugiej edycji turnieju piłki nożnej –Turniej Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska”. Uczniowie naszej szkoły rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych. Celem organizacji turnieju jest promowanie wśród dzieci i młodzieży sportowej aktywności i zasad rywalizacji fair play, aktywizacja lokalnych społeczności oraz zachęta do organizowania różnych działań sportowych na obiektach wybudowanych w ramach programu „Moje boisko - ORLIK 2012”.

Turniej Orlika przeznaczony jest dla drużyn piłkarskich dziewcząt i chłopców w kategoriach wiekowych 10 – 11 oraz 12 – 13 lat. W rozgrywkach mogą uczestniczyć reprezentacje szkół lub klas, drużyny Uczniowskich Klubów Sportowych, jak również tzw. „dzikie drużyny”.

Uczniowie naszej szkoły pod opieką pana Marcina Jurczaka rywalizowali na boiskach mieszczących się przy szkołach w Miejscu Piastowym i w Rogach.  Niestety żadnej z naszych reprezentacji nie udało się wygrać swojego turnieju, nie mniej każda walczyła z dużym zaangażowaniem, a najbliżej sukcesu była drużyna dziewcząt z klas IV-V- która to zajęła II miejsce w swojej kategorii wiekowej ustępując tylko drużynie z Łężan. Gratulujemy naszym uczniom zajętych miejsc i zachęcamy do dalszej rywalizacji życząc sukcesów.

 Końcowe wyniki naszych reprezentacji przedstawiały się następująco:

kategoria wiekowa

chłopcy:

dziewczęta:

Klasa   IV-V  IV miejsce II miejsce
Klasa VI- I gimnazjum III miejsce  III miejsce

 Każdy uczestnik turnieju otrzymał pamiątkową koszulkę.

Marcin Jurczak

Akcja Sprzątanie Świata 2011

 

W tym roku, w dniach 16-18  września 2011r., po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej w Zalesiu  wzięli udział w akcji "Sprzątania Świata".  W tym roku akcja przebiegała pod hasłem  "Lasy to życie - chrońmy je". Podczas apelu uczennice klasy V przybliżyły wszystkim potrzeby środowiska naturalnego. Na koniec programu przedstawiły kilka istotnych uwag w formie konkretnych haseł, które namawiały do pozytywnych, proekologicznych zachowań, niezbędnych do szanowania przyrody, zatrzymania zgubnego  wpływu człowieka na środowisko.

Uroczyste Rozpoczęcie
Roku Szkolnego

 

Dnia 1 września o godz. 9.00 zabrzmiał pierwszy dzwonek w naszej szkole. Na szkolnym korytarzu zebrali się wszyscy uczniowie, ich rodzice, dziadkowie oraz nauczyciele. W  rozpoczęciu roku uczestniczył również Wójt Gminy Miejsce Piastowe p. Marek Klara oraz Zastępca p. Stanisława Gawlik. Tradycyjnie pierwsze powakacyjne spotkanie ze szkołą poprzedziła uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym w Pustynach. Akademię przygotowali uczniowie klasy V pod okiem p. Marcina Jurczaka oraz p. Leszka Konrada. Następnie pani dyrektor Daniela Kokoszka przywitała wszystkich serdecznie. Podkreślając, że to dzień szczególnie wyjątkowy dla pierwszoklasistów, którzy zaczynają dopiero przygodę z nauką. Wspomniała również o 72 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Na koniec swojego przemówienia życzyła wszystkim uczniom sukcesów, motywacji i zapału do pracy w nowym roku szkolnym.

Wyprawka Szkolna 2011

Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Zalesiu informuje, że rodzice uczniów rozpoczynających naukę w roku szkolnym 2011/2012 w klasach I-III szkoły podstawowej mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu podręczników w ramach Rządowego programu pomocy "Wyprawka szkolna 2011". Pomocy udziela się uczniom pochodzącym z rodzin, w których dochód na jedną osobę nie przekracza kryterium dochodowego tj. kwoty 351 złotych netto miesięcznie.

Wnioski można wybierać w sekretariacie codziennie do godz.12-tej.

Wypełnione wnioski wraz z załącznikami należy składać w sekretariacie szkoły do dnia 05 września 2011 roku.